Gå till innehåll

Svensk Handboll

Svensk Handboll

SHF:s Kommittéer & Arbetsgrupper

Disciplinnämnden


Pierre Grubbström

Telefon: 070-9124000
E-post: pg_handboll@grubbstroms.se
Ordförande

Niklas Axvallen
Telefon: 08-6996552
E-post: niklas.axvallen@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Jonny Ahlvin
E-post: jonnyahlvin@outlook.com
Ledamot

Björn Djupmark
E-post: bjorn.djupmark@titovlaw.se
Ledamot

Niclas Ekman
Ledamot

Eja Linnéll
E-post: eja.linnell@gmail.com
Ledamot

Nina Nilsson Rådeström
Ledamot

Linnea Torstensson
Telefon: 073-6412223
E-post: linnet_1@hotmail.com
Ledamot

 

Domar- och funktionärskommittén


Björn Ericsson

Telefon: 070-5683584
E-post: bjorn.ericsson@handboll.rf.se
Ordförande

Peter Olsson
Telefon: 076-7208144
Vice Ordförande

Niklas Axvallen
Telefon: 08-6996552
E-post: niklas.axvallen@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Lars Berndtsson
Telefon: 070-6674211
E-post: lars.berndtsson@handboll.rf.se
Ledamot

Monika Hagen
Telefon: 070-2996852
E-post: m.hagen63@telia.com
Ledamot

Leo Hellsten
Ledamot

Jasmin Kliko
Adjungerad ledamot från Elitdomareföreningen

Nicklas Ståhl
Telefon: 070-3723451
E-post: nicklas.stahl@handboll.rf.se
Ledamot

Benjamin Lüning
E-post: benjamin.luning@gmail.com
Ledamot från HF Mitt

Anna Johansson Törnblom
Telefon: 070-3148318
E-post: annatornblom67@mail.com
Ledamot från HF Norr

Morten Husby
Telefon: 076-8608069
E-post: morten.husby@trpix.se
Ledamot från HF Syd

Astrid Laurin
Telefon: 070-5272747, 070-1888755
E-post: laurin.astrid@telia.com
Ledamot från HF Väst

Catrine Loqvist
Telefon: 070-6412229
E-post: catrine.loqvist@handbollost.se
Ledamot från HF Öst

Lotta Löngren
Telefon: 070-2489630
E-post: lotta.lonngren@handboll.rf.se
Adjungerad, funktionärsutbildningar


Föreningsutvecklings- och rekryteringskommittén


Sture Gustafsson

Telefon: 070-8236906
E-post: sture.gustafsson@handboll.rf.se
Ordförande

Per Ekberg
Telefon: 070-6468730
E-post:
per.ekberg@handboll.rf.se
Adjungerad tjänsteperson

Emma Hansson
Telefon: 070-3271979
E-post: till_emmas@hotmail.com
Ledamot

Jan Karlgren
Telefon: 073-0222206
E-post: jan.karlgren@zerva.se
Ledamot

Viktor Larsson
Telefon: 073-0581883
E-post: viktor.storm@kunskapsgymnasiet.se
Ledamot

Sara Sundström
Telefon: 070-2251611
E-post: sara.sundstrom79@gmail.com
Ledamot

Madelene Fischer
Telefon: 070-2534047
E-post: madelene.fischer@lif-lindesberg.se
Ledamot Handbollförbundet Mitt

Johan Sjöström
Telefon: 073-0926912
E-post: jsjoestroem@gmail.com
Ledamot Handbollförbundet Norr

Eva Maria Forsberg
Telefon: 070-9438144
E-post: info@hkcountry.se
Ledamot Handbollförbundet Väst

Camilla Nilsson
Telefon: 070-5229571
E-post: nilsson.camilla.84@gmail.com
Ledamot Handbollförbundet Öst

 

Utbildningskommittén


Pia Solefors

Telefon: 070-4568000
E-post: pia.solefors@stenungsund.se
Ordförande

Lars Edwinson
Telefon: 0703306360
E-post: latina@bahnhof.se
Senior Advisor

Lennart Söderström
Telefon: 070-6536540
E-post: lennart.soderstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Emil Beckman
Telefon: 076-2138077
E-post: emil.beckman@lerum.se
Ledamot

Karin Boström
Telefon: 070-6645460
E-post: karin.bostrom@rfsisu.se
Ledamot

Anders Brännholm
Telefon: 070-8986842
E-post: andersbrannholm@hotmail.com
Ledamot

Claes Carlsson
Telefon: 070-5688895
E-post: claes-inger@hotmail.com
Ledamot

Veronika Isaksson
Telefon: 070-4165444
E-post: veronica.isaksson@educ.goteborg.se
Ledamot

Jonas Jönsson
Telefon: 070-6156506
E-post: jonas.jonsson@kristianstad.se
Ledamot

Tommy Jönsson
Telefon: 070-9413606
E-post: tommy.e.jonsson@gmail.com
Ledamot

Bjarne Persson
Telefon: 070-7514601
E-post: bjpe07@gmail.com
Ledamot

Teresa Utkovic
Telefon: 070-3334554
E-post: teresa.utkovic@atea.se
Ledamot

Pontus Hammarberg
Telefon: 073-5443130
E-post: pontus@sportjouren.se
Ledamot Handbollförbundet Mitt

Jonas Nordberg
Telefon: 070-6220537
E-post: jonas.erkki.nordberg@gmail.com
Ledamot Handbollförbundet Norr

Göran Roos
Telefon: 070-8630512
E-post: goran.roos@icontribute.se
Ledamot Handbollförbundet Väst

Helgi Michael Magnússon
Telefon: 073-7153171
E-post: helgimichael@gmail.com
Ledamot Handbollförbundet Öst


Tävlingskommittén


Conny Nilsson

Telefon: 070-7783000
E-post: connynilsson52@gmail.com
Ordförande

Adam Engström
Telefon: 08-6999556
E-post: adam.engstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Amanda Törner
Telefon: 072-2344619
E-post: amanda.torner@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Lisa Fallhagen
Telefon: 070-2899034
E-post: lisa.fallhagen@rfsisu.se
Ledamot

Per-Olof Lind
Telefon: 076-3403763
E-post: peolind@hotmail.com
Ledamot

Mikael Thelander
Telefon: 076-1328815
E-post: thelander_82@hotmail.com
Ledamot

Monica Johansson
Telefon: 070-5172570
E-post: monkan_j@hotmail.com
Ledamot Handbollförbundet Norr

Stellan Grönberg
Telefon: 070-8784468
E-post: stellan.gronberg@gmail.com
Ledamot Handbollförbundet Syd

Sabina Cederkvarn
Telefon: 070-2103700
E-post: sabina.cederkvarn@skovde.se
Ledamot Handbollförbundet Väst

Mattias Bejbom
Telefon: 073-5678292
E-post: bejbom@gmail.com
Ledamot Handbollförbundet Öst

Peter Gentzel
Telefon: 073-3465468
E-post: peter.gentzel@elithandboll.se
Adjungerad ledamot Svensk Elithandboll

 

Elitrådet


Stefan Karlsson

Telefon: 070-3103452
E-post: stefan.karlsson@seb.se
Ordförande

Hanna Fogelström
Telefon: 070-4284786
E-post: hanna.fogelstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Kalle Andersson
Telefon: 070-2899034
E-post: kalle.andersson@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Marcus Ahlm
Telefon: 072-1980893
E-post: marcus.ahlm@chefsculinar.se
Ledamot

Heléne Bernhardtz
Telefon:
E-post: helene.bernhardtz@handboll.rf.se
Ledamot

Johan Ekengren
Telefon:
E-post: johan.ekengren@telia.com
Ledamot

Sara Holmgren
Telefon:
E-post: sara79holmgren@gmail.com
Ledamot

Torbjörn Klingvall
Telefon:
E-post: tk@klingvall.no
Ledamot

Christian Nyhlén
Telefon:+46768959417
E-post: cnleadershipadvisory@gmail.com
Ledamot

Ulf Nyström
Telefon: 070-5525968
E-post: ulf.nystrom@ifkskovdehandboll.com
Ledamot

Nanne Olsson
Telefon: 070-8108250
E-post: nanne.olsson@rfsisu.se
Ledamot

Malin Tillman
Telefon: 070-8507646
E-post: malin.tillman@rfsisu.se
Ledamot

Philip Åkesson
Telefon: 070-4550808
E-post: philip.akesson@edu.ystad.se
Ledamot

Pontus Axell
Telefon: 073-5729372
E-post: pontus.axell@handboll.rf.se
Adjungerad, fysansvarig Svenska Handbollförbundet

Stefan Lövgren
Telefon: 070-8118593
E-post: stefan.lovgren@handboll.rf.se
Adjungerad, Svenska Handbollslandslaget AB

Rickard Nilsson
Telefon: 070-5525968
E-post: rickard.nilsson@sok.se
Adjungerad, Sveriges Olympiska Kommitté

Michelle Seifert
Telefon: 070-6458480
E-post: michelle.seifert@yif.se
Adjungerad, Svensk Elithandboll

Försäkringskommittén


Bengt Martinsson

Telefon: 073-4368568
E-post: martinsson.bengta@telia.com
Ordförande

Adam Engström
Telefon: 070-2496912
E-post: adam.engstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Robert Wedberg
Telefon: 070-9931443
E-post: robert.wedberg@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Björn Ericsson
Telefon: 070-5683584
E-post: bjorn.ericsson@handboll.rf.se
Ledamot

Liganämnden Handbollsligan


Johan Båverud

Telefon:
E-post: liganamnden@svenskhandboll.se

Jan Henriksson
Telefon:
E-post: liganamnden@svenskhandboll.se

Per-Olof Lind
Telefon:
E-post: liganamnden@svenskhandboll.se

Liganämnden SHE


Pia Jeppsson

Telefon:
E-post: liganamnden@svenskhandboll.se

Ingvar Karlsson
Telefon:
E-post: liganamnden@svenskhandboll.se

Patrik Westerlund
Telefon:
E-post: liganamnden@svenskhandboll.se

Medicinska Kommittén


Jennie Classon

Telefon: 076-8939487
E-post: jennie.classon@gmail.com
Ordförande

Kalle Andersson
Telefon: 08-6996547
E-post: kalle.andersson@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Hanna Fogelström
Telefon: 08-6996553
E-post: hanna.fogelstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Martin Asker
Telefon: 070-7515753
E-post: martin@handballmedicine.com
Ledamot

Örjan Johannesson
Telefon: 070-7268122
E-post: orjanjohannesson@gmail.com
Ledamot

Viktoria Karlsson
Telefon: 073-6415516
E-post: viktoria_karlsson@icloud.com
Ledamot

Hampus Lüning
Telefon: 070-2907938
E-post: hampus.luning@vgregion.se
Antidopingansvarig

 

Protestutskottet


Ralf Lundberg

Telefon: 070-6476002
E-post: ralf.lundberg@handboll.rf.se
Ordförande

Adam Engström
Telefon: 08-6996556
E-post: adam.engstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Monika Hagen
Telefon: 070-2996852
E-post: m.hagen63@telia.com
Ledamot

Mikael Thelander
Telefon: 076-1328815
E-post: thelander_82@hotmail.com
Ledamot

Björn Ericsson
Telefon: 070-5683584
E-post: bjorn.ericsson@handboll.rf.se
Suppleant

Conny Nilsson
Telefon: 070-7783000
E-post: connynilsson52@gmail.com
Suppleant

 

Valberedningen


Björn Ericsson

Telefon: 070-5683584
E-post: bjorn.ericsson@handboll.rf.se
Ordförande

Stefan Albrechtson
Telefon: 076-6311420
E-post: stefan@savehof.se
Ledamot

Catarina Bergström
Telefon: 070-6269779
E-post: catarina.bergstrom@live.com
Ledamot

Alice Jacobsen
Telefon:
E-post: alice@lugihandboll.se
Ledamot

Marita Wikström
Telefon: 070-8333741
E-post: wm_71@outlook.com
Ledamot

 

Arenagruppen


Per-Olof Lind

Telefon: 076-3403763
E-post: peolind@hotmail.com
Ordförande

Per Ekberg
Telefon: 070-6468730
E-post: per.ekberg@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Adam Engström
Telefon: 08-6996556
E-post: adam.engstrom@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Peter Gentzel
Telefon: 073-3465468
E-post: peter.gentzel@elithandboll.se
Ledamot

Jimmy Grandin
Telefon: 073-6295626
E-post: jimmy.grandin@outlook.com
Ledamot

Inger Lundin
Telefon: 070-4889200
E-post: lundin61@gmail.com
Ledamot


Internationella rådet


Jörgen Holmqvist

Telefon: 070-8579507
E-post: jorgenholmqvist@hotmail.com
Ordförande

Stefan Albrechtson
Telefon: 076-6311420
E-post: stefan@savehof.se
Ledamot

Arne Elovsson
Telefon: 070-2642130
E-post: arne.elovsson@netatonce.net
Ledamot

Monika Hagen
Telefon: 070-2996852
E-post: m.hagen63@telia.com
Ledamot

Nikolas Larsson
Telefon: 070-5454332
E-post: nikolas.larsson@elithandboll.se
Ledamot

Stefan Lövgren
Telefon: 070-8118593
E-post: stefan.lovgren@handboll.rf.se
Ledamot

Mats Olsson
Telefon:
E-post: maolsson60@gmail.com
Ledamot

Anna Rapp
Telefon: 070-9629509
E-post: anna@rapp.nu
Ledamot

 

Jämställdhetsrådet


Fredrik Rapp

Telefon:
E-post: fredrik.rapp@handboll.rf.se
Ordförande

Robert Wedberg
Telefon: 070-9931443
E-post: robert.wedberg@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Victoria Pettersson
Telefon: 070-2499917
E-post: victoria.pettersson@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Lena Runströmer
Telefon: 070-3310104
E-post: lena.runstromer@gmail.com
Ledamot

 

Projektgrupp - Parahandboll


Peter Svensson
Telefon:
072-2379850
E-post: peter.svensson@handboll.rf.se
Projektledare

Frida Johansson
Telefon: 073-5360099
E-post: frida.johansson@handboll.rf.se

Ida Lundquist
Telefon: 070-6905717
E-post: idalundquist@outlook.com

Erica Spärrfelt
Telefon: 073-9238274
E-post: erica.sparrfeldt@handboll.rf.se

Niklas Almers
Telefon: 070-7280440
E-post: niklas.almers@handboll.rf.se

 

Trygghetsrådet


Lena Runströmer
Telefon:
070-3310104
E-post: lena.runstromer@gmail.com
Ordförande

Therese Bringefors
Telefon:
08-6996555
E-post: therese.bringefors@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Robert Wedberg
Telefon:
08-6996563
E-post: robert.wedberg@handboll.rf.se
Handläggande tjänsteperson

Ingrid Boogh
Telefon:

E-post: ingrid.boogh@polisen.se
Ledamot

Carolin Clemente
Telefon:

E-post: clementecarolin@gmail.com
Ledamot

Jonas Johansson
Telefon:

E-post: jonas.johansson@skuruhandboll.se
Ledamot

Patrik Westerlund
Telefon:

E-post: patrik@crossadvokater.se
Ledamot

 

Ordförande - SDF, SEH Dam, SEH Herr


Pär Olsson

Telefon:
E-post:
Ordförande Handbollförbundet Mitt

Elisabeth Wanhaniemi
Telefon: 076-8004288
E-post: ordforande@handbollnorr.se
Ordförande Handbollförbundet Norr

Lars Berger
Telefon: 070-5497980
E-post: ordforande@handbollsyd.se
Ordförande Handbollförbundet Syd

Susanna Laursen
Telefon: 070-4312110
E-post: susanna.laursen@handbollvast.se
Ordförande Handbollförbundet Väst

Mathias Törnblom
Telefon: 070-9499010
E-post: ordforande@handbollost.se
Ordförande Handbollförbundet Öst

Håkan Lagerquist
Telefon: 070-9279460
E-post: hlagerquist@outlook.com
Ordförande Svensk Elithandboll Dam

Nikolas Larsson
Telefon: 070-5454332
E-post: nikolas.larsson@elithandboll.se
Ordförande Svensk Elithandboll Herr

 

Publicerad: 2023-01-12

Senast uppdaterad: 2023-01-31

Författare: Svenska Handbollförbundet

Intressant? Dela gärna!