Gå till innehåll

HANDBOLL SYD

HANDBOLL SYD

Handboll NU 15-24 september

Svensk handbolls stora satsning för att lyfta handbollen i hela Sverige! Under Handboll NU visar vi tillsammans upp vår sport - i stort som smått, över hela landet.

Vad är Handboll NU?
Handboll NU är namnet på perioden då vi tillsammans inom svensk handboll gör en stor gemensam nationell satsning på att visa upp vår sport, i stort som smått, över hela landet. Svenska Handbollförbundet, distriktsförbunden och landets föreningar fyller tillsammans perioden med handbollsglädje för alla på olika sätt. Handboll NU är en manifestation och kick-off på säsongen samt ett led i fortsättningen av handbollens återstart efter pandemin. Hoppas att din förening vill vara en del av Handboll NU! Officiall hemsida www.handbollnu.se

Massor av aktiviteter!
Svenska Handbollförbundet, distriktsförbund och många föreningar kommer under Handboll NU att presentera vår sport på olika sätt. En mängd aktiviteter planeras och endast fantasin sätter gränserna. Alla aktiviteter som sker under perioden 15–24 september kan med fördel genomföras under Handboll NU-flagg, oavsett om aktiviteten är en del av ordinarie verksamhet eller en särskild Handboll NU-aktivitet. Ni som förening kan rapportera era aktiviteter i formuläret nedan, dels för att HF Syd ska kunna sprida ordet om de aktiviteter som genomförs under Handboll NU. Klicka här för att nå formuläret Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Handbollens dag 16/9
Lördagen den 16/9 är det handbollens dag Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. 2023. Under handbollens dag kan lokala föreningar arrangera, visa upp och bjuda in till olika typer av verksamhet i hallen eller på gator och torg. Det finns möjlighet för föreningen att söka medel ur Återstartsstödet Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. för handbollens dag.

Den 16 september arrangeerar HF Syd #schysstmatchdag Unga Hanbdollare, läs mer här

Passningsrekord
Här ska det slås rekord! Under en och samma minut över hela HF Syd ska vi räkna hur många handpassningar som slås, ni kan använda boll eller annat att passa med. Under Handbollens dag lördagen den 16/9 12.00 – 12.01 kan alla vara med. År 2021 gjordes det 49 216 passningar i hela Sverige, kan HF Syd slå detta? Rapportera (via formulär) in hur många passningar ni gjorde och publicera gärna på sociala medier under #handbollpassaralla. Klicka här för att nå formuläret Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

handbollnu.se och sociala medier
Den officiella webbplatsen är www.handbollnu.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Den fylls kontinuerligt på med information och tips på aktiviteter samt marknadsföringsmaterial och bildmallar som kan användas av föreningar som arrangerar aktiviteter under perioden. Här hittar handbollsintresserade också årets alla aktiviteter – glöm inte att meddela ditt distriktsförbund vilka aktiviteter ni planerar att genomföra 2023.

Tagga gärna föreningens inlägg kring aktiviteter och handboll NU i sociala medier med #handbollnu och @handbollnu.

Registera föreningens aktivitet i Microsoft Forms
Tillhör din förening Handbollförbundet Syd uppmunterar vi er till att fylla i vårt Microsofe Forms formulär. Genom det formuläret kan vi hjälpa er att sprida er aktivitet på den gemensama Handboll NU sidan, men också via våra kanaler. Via formuläret kan ni också ange om ni vill ha hjälp att ansöka om Återstartsstöd. Här hittar du formuläret för Handbollförbundet Syd - Handboll NU Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

HF Syd bidrar gärna med kunskap
Genom vårt resursteam kan ni som förening boka föreläsare eller instruktörer till paraktiska pass på olika teman. Ett perfekt tillfälle att boka en resurs till någon av era aktiviteter under Handboll NU! Läs mer om HF Syd Resursteam här.

Var med i årets Handboll NU och sprid handbollsglädje för alla!

Publicerad: 2023-05-23

Senast uppdaterad: 2023-05-29

Författare: Camilla Rohlén

Intressant? Dela gärna!