Gå till innehåll

Svensk Handboll

Svensk Handboll

Lagpresentation: Önnereds HK 1 P16

"Vi ser framemot att få komma till Uppsala med många lag från Önnereds HK"

Vad heter ert lag?
Önnered HK P16

Grattis, ni är klara för Gjensidige USM:s finalspel! Hur känns det?
Riktigt roligt för laget och klubben, det kändes som ett gott ”kvitto” på att all träning som vi lagt ner lönat sig och en känsla av att vi gjort rätt saker.

Ge oss en ögonblicksbild från då det stod klart att ni var klara för finalspelet.
Både glädje och lättnad av att ha tagit oss till ett viktigt delmål för säsongen.

Vilka förväntningar har ni på det kommande finalspelet?
Naturligtvis förväntningar på att återigen få uppleva hela känslan av att vara i finalspelet med inramningen och stämningen i Uppsala. Vi ser också fram emot att få komma till Uppsala med många av våra lag i ÖHK och det gör det hela än roligare. Sportsligt ligger förväntningarna på en att nå en topplacering.

Om ni blickar bakåt och reflekterar över den gångna säsongens USM-spel, vilka är då de bestående intrycken?
Att vi är glada för att få spela igen efter den jobbiga perioden under pandemin och att vi kunnat ha 2 lag som gjort bra ifrån sig i P16 klassen. Vi tycker också att arrangemangen som vi deltagit på har fungerat bra inte minst att vi ser att det finns nya yngre domare som gör bra ifrån sig, även om det finns utmaningar med återväxten bland domare.

När publiken i Uppsala bänkar sig för att titta på er, vad kan de då förvänta sig att få se?
Vi får se, det roliga med vårt lag är att flera spelare kan kliva fram och göra avtryck, det finns en bra bredd i laget. Spelmässigt så vill vi stå för snabb och modern handboll och kommer bjuda på bra fart och fläkt.

Berätta lite mer om ert lag.
Stommen i laget är från ÖHK:s bollskola och har varit i klubben sen de var små, under åren har några nya spelare anslutit och förstärkt truppen. Våra killar gillar att träna och utveckla sin handboll och vi hoppas och tror att vi kan ha många killar som kommer satsa vidare med sporten framgent.

//Björn Ekberg

Läs fler lagpresentationer >>

Följ Gjensidige USM inför och under finalspelet

Ladda ner appen SWE Handboll för livescore och senaste nytt inför och under finalspelet.

Se matcherna live. Eller när du vill. Handboll play sänder alla matcher. Just nu har de ett earlybird-erbjudande för alla matcher i finalspelet. Läs mer här >> Länk till annan webbplats.

Följ Gjensidige USM på Instagram - @usmhandboll

All information finns också på Gjensidige USM:s egen sida >>

Publicerad: 2023-04-14

Senast uppdaterad: 2023-04-14

Författare: Jessica Larsson

Intressant? Dela gärna!