Gå till innehåll

HANDBOLL ÖST

HANDBOLL ÖST

Serieindelning

Preliminära seriestarter

2023-09-30
Preliminär seriestart för U11, U12, U13, U14, U15, U16, U19 samt Distriktsserier för seniorer.

2023-10-07
Preliminär seriestart för U9 och U10

Serieindelning
I samband med anmälan anger föreningen önskemål om vilken serie lagen önskar att delta i. Mellan den 10-16 maj genomförde HF Öst serieindelningsträffar med tränare/ledare i åldersklasserna U13-U19. Under dessa träffar har föreningen/lagen haft möjlighet att tillsammans diskutera hur serieindelning och upplägg önskas se ut i just deras åldersklass.

Serieindelningen som fastställdes av Handbollförbundet Öst (HF Öst) i samband med tävlingskommitte möte den 23 maj 2023 är utifrån önskemål vid anmälan samt förslag från deltagande tränare/ledare i serieindelningsträffarna.

Flickor 19 Nivå 1
AIK
Hammarby IF HF
Huddinge HK
Skogås HK
Skuru IK
Skånela IF
Tyresö Handboll utgått 230927
Uppsala HK
Årsta AIK HF

Flickor 19 Nivå 2
AIK 2 utgått 20230829
Bålsta IF
Hammarby IF HF 2 inlottat 20230906
HK Silwing/Troja
IK Bolton utgått 20230807
Kungsängens SK utgått 20231016
Lidingö SK utgått 20230901
Skuru IK 2
Sollentuna HK utgått 20230825
Spånga HK
Vallentuna HK
Vassunda IF
Årsta AIK HF 2

Flickor 16 Nivå 1
Hammarby IF HF
Haninge HK
Huddinge HK
IFK Tumba HK
Skuru IK 1
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 16 Nivå 2 Norra
AIK
Kungsängen SK
Lidingö SK
Skuru IK 2 utgått 20231006
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK
Täby HBK 2
Uppsala HK

Flickor 16 Nivå 2 Södra
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK Röd
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK 2
IFK Tumba HK 2
IK Bolton
Skuru IK 3
Skånela IF 3
Årsta AIK HF 2

Flickor 16 Nivå 3
AIK 2
GT Söder HK Blå
Gustavsbergs IF HK Vit
Haninge HK 2
HK Silwing/Troja
Huddinge HK 3
IK Bolton 2
Rimbo HK Roslagen
Sannadals SK
Sollentuna HK 2 utgått 20230608
Täby HBK Inlottat 20230830
Uppsala HK 2
Vassunda IF utgått 20230830
Årsta AIK HF 3

Flickor 15 Nivå 1
Bålsta IF
GT Söder HK Blå flyttad till Flickor 16 Nivå 3
GT Söder HK Vit utgått 20230905
Hammarby IF HF
HK Cliff
HK Silwing/Troja
Huddinge HK
IFK Tumba HK utgått 20231002
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll inlottat 230927
Täby HBK flyttad till Flickor 16 Nivå 3 20230830
Årsta AIK HF utgått 20230915

Flickor 14 Nivå 1
AIK
Hammarby IF HF 1
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Kungsängens SK
Skuru IK 1
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF utgått 20230927

Flickor 14 Nivå 2 Norra
AIK 2
Bollstanäs SK Gul
Kungsängens SK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK Utgått 20230929
Vassunda IF

Flickor 14 Nivå 2 Södra
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Haninge HK
IFK Tumba HK
Ik Bolton 2
Sannadals SK
Skuru IK 3
Skuru IK 4
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF 2

Flickor 14 Nivå 3
Bollstanäs SK Grön utgått 20230915
Bålsta IF
Djurgårdshof IK
Gustavsbergs IF HK utgått 20230613
HK Ceres Norrtälje
Norrtulls SK
Skogås HK utgått 20230927
Sollentuna HK
Tyresö Handboll 3
Uppsala HK 2
Vallentuna HK

Flickor 13 Nivå 1
Gustavsbergs IF HK Röd
Hammarby IF HF 1
Haninge HK
Huddinge HK
IK Bolton
Skuru IK 1
Sollentuna HK
Täby HBK
Uppsala HK
Årsta AIK HF Blå

Flickor 13 Nivå 2 Norra
Kungsängens SK
Lidingö SK
Rimbo HK Roslagen
Skuru IK 2 utgått 20230927
Skånela IF utgått 20230829
Sollentuna HK 2
Spånga HK
Täby HBK 2
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Åkersberga HK

Flickor 13 Nivå 2 Södra
GT Söder HK
Gustavsbergs IF HK Svart
Hammarby IF HF 2
Handens SK
Huddinge HK 2
Skogås HK
Skuru IK 3
Tyresö Handboll
Årsta AIK HF Blå 2
Årsta AIK HF Grön

Flickor 13 Nivå 3
GT Söder HK 2
Gustavsbergs IF HK Vit
Huddinge HK 3
IFK Tumba HK
IK Bolton 2
Kista SC
Kungsängens SK 2
Rimbo HK Roslagen utgått 20230913
Sannadals SK
Skogås HK 2
Spånga HK 2 utgått 20230906
Tyresö Handboll 2
Westermalms IF HK
Åkersberga HK 2
Årsta AIK HF Grön 2

Flickor 12 Nivå 1
Gustavsbergs IF HK
HUddinge HK
Skuru IK 1
Skånela IF
Spånga HK
Täby HBK
Årsta AIK HF

Flickor 12 Nivå 2 Norra
AIK 2
Bollstanäs SK
Hammarby IF HF 1
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Täby HBK 2
Uppsala HK Norra
Uppsala HK Södra
Åkersberga HK

Flickor 12 Nivå 2 Södra
Hammarby IF HF 2
Haninge HK
Huddinge HK 2
IK Bolton
Lidingö SK
Sannadals SK
Skuru IK 2
Tyresö Handboll

Flickor 12 Nivå 3
AIK
Dalarö SK utgått 20230919
Huddinge HK 3
IF Swithiod
Lidingö SK 2
Spånga HK 2
Vassunda IF
Årsta AIK HF

Pojkar 19 Nivå 1
Hammarby IF HF
HF SIF
HK Silwing/Troja utgått 20230925
IFK Tumba HK
Rimbo HK Roslagen
Skuru IK
Uppsala HK
Vassunda IF

Pojkar 19 Nivå 2
AIK
Gustavsbergs IF HK utgått 20230825
IFK Tumba HK 2
IK Bolton
Sannadals SK
Sollentuna HK
Spånga HK utgått 20230805
Täby Centrum HK utgått 20230829
Vallentuna HK utgått 20230920
Årsta AIK HF utgått 20230920

Pojkar 16 Nivå 1
Hammarby IF HF 1
Hammarby IF HF 2 utgått 230621
Huddinge HK
IFK Tumba HK
IK Bolton
Lidingö SK flyttad till P15 Nivå 1 230823
Rimbo HK Roslagen flyttad till P16 Nivå 3 20230913
Skånela IF
Spånga HK utgått 20230605
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK
Årsta AIK HF

Pojkar 16 Nivå 2
GT Söder HK Blå
Hammarby IF HF 3
HK Cliff 1
IK Bolton 2
Skuru IK
Skå IK
Skånela IF 2
Skånela IF 4
Sollentuna HK
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Årsta AIK HF 2

Pojkar 16 Nivå 3
AIK utgått 20230619
GT Söder HK Vit
Hammarby IF HF 4
Haninge HK
HK Cliff 2 utgått 20230815
Huddinge HK 2
IK Bolton 3
Lidingö SK 2
Rimbo HK Roslagen Inlottad 20230913
Skogås HK utgått 20230915
Skånela IF 3
Sollentuna HK 2 utgått 20230731
Spånga HK 2
Tyresö Handboll 3
Täby HBK 3
Vallentuna HK utgått 20238030
Årsta AIK HF 3

Pojkar 15 Nivå 1
AIK
Haninge HK
IFK Tumba HK
Lidingö SK
Sannadals SK utgått 20230806
Skuru IK
Skånela IF flyttad till Pojkar 16 Nivå 2
Åkersberga HK
Årsta AIK HF
Årsta AIK HF 2

Pojkar 14 Nivå 1
Hammarby IF HF 1
Haninge HK 2 inlottad 20230914
HK Cliff Gul
Huddinge HK
IFK Tumba HK inlottat 20230906
IK Bolton
Jakobsbergs GoIF
Kungsängens SK
Skogås HK utgått 20230914
Skuru IK
Skånela IF
Spånga HK
Stockholmspolisens IF HF/IFK Tumba HK utgått 20230905
Tyresö Handboll
Täby HBK
Uppsala HK

Pojkar 14 Nivå 2
Hammarby IF HF 2
Haninge HK 1
HK Cliff Blå
Huddinge HK 2 utgått 20230905
Huddinge HK 3
Jakobsbergs GoIF
Kungsängens SK 2
Sannadals SK
Vassunda IF
Åkersberga HK utgått 20230830
Årsta AIK HF

Pojkar 14 Nivå 3
Bålsta IF
GT Söder HK utgått 20230814
Gustavsbergs IF HK
Haninge HK 2 flyttad till Nivå 1 20230914
HK Ceres Norrtälje
IK Bolton 2
Rimbo HK Roslagen
Sannadals SK 2
Skuru IK 2
Sollentuna HK
Sollentuna HK 2 inlottad 20230914
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK 2

Pojkar 13 Nivå 1
Gustavsbergs IF HK Svart
Hammarby IF HF 1
HK Silwing/Troja
IFK Tumba HK 1
IK Bolton
Skuru IK 2
Skånela IF
Tyresö Handboll
Täby HBK
Täby HBK 4
Älta IF

Pojkar 13 Nivå 2 Norra
AIK
Skånela IF 2
Sollentuna HK flyttad till P14 Nivå 3 20230914
Spånga HK
Tyresö Handboll 2
Täby HBK 2
Uppsala HK
Åkersberga HK

Pojkar 13 Nivå 2 Södra
GT Söder HK
Hammarby IF HF 2
Huddinge HK
IFK Tumba HK 2
IK Bolton 2
Tyresö Handboll 3
Westermalms IF HK
Årsta AIK HF

Pojkar 13 Nivå 3
AIK 2
Gustavsbergs IF HK Röd
HK Silwing/Troja 2
Huddinge HK 2 utgått 20230906
IK Bolton 3
Kista SC
Lidingö SK
Sannadals SK utgått 20230815
Södertälje HK
Täby HBK 3
Uppsala HK 2
Vassunda IF

Pojkar 12 Nivå 1
Hammarby IF HF
Huddinge HK
IFK Tumba HK utgått 20230927
IK Bolton
Skuru IK 1
Skånela IF
Spånga HK
Tyresö Handboll
Täby HBK
Årsta AIK HF

Pojkar 12 Nivå 2 Norra
AIK
Jakobsbergs GoIF
Kungsängens SK
Rimbo HK Roslagen 2
Skå IK 1
Spånga HK 2
Täby HBK 2
Uppsala HK
Vassunda IF

Pojkar 12 Nivå 2 Södra
Hammarby IF HF
Haninge HK
Huddinge HK 2
IF Swithiod utgått 20231114
Lidingö SK
Sannadals SK
Tyresö Handboll 2
Årsta AIK HF Gul 2

Pojkar 12 Nivå 3 Norra
HK Ceres Norrtälje
Rimbo HK Roslagen 2
Skå IK 2 utgått 20230926
Skånela IF 2
Sollentuna HK
Spånga HK 3
Uppsala HK 2
Vallentuna HK
Vassunda IF 2

Pojkar 12 Nivå 3 Södra
Djurgårdshof IK Blå utgått 20230821
Djurgårdshof IK Vit
GT Söder HK
Huddinge HK 3 utgått 20230913
IK Bolton 2
Sannadals SK 2
Skogås HK
Tyresö Handboll 3
Årsta AIK HF Grön

Publicerad: 2023-06-01

Senast uppdaterad: 2023-11-14

Författare:

Email: